FridgeController 2.0
Som ni kanske redan förstått så är jag en person med många idéer, vissa kommer kanske aldrig lämna idéstadiet.
Då var det dags för en ny generation, man måste ju ha något att fundera på under vintern.
De huvudsakliga skälen till att fundera på en förbättring är:
- Bökigt att skapa en anpassad låda
- Optimera bort kablage och kontakter då de de både kräver mycket jobb, samt är en felkälla
- Möjliggör installation utan termostatvred
Så tillbaka till ritbordet och fundera på hur man skall lösa detta. Grunden i den nya konstruktionen är att den skall monteras direkt på kompressorn. Tanken är att lacka kortet med plast- eller silikonlack, så att det i princip blir samma skydd som en låda mot fukt, vatten och beröring.
Konstruktionen av kortet bygger därmed på att det är flatstiftkontakter direkt på kortet. Därmed blir installationen mycket enklare, där man mer eller mindre flyttar kontakter från kompressorn till kortet och sedan monterar kortet på kompressorn.
Övriga förbättringar
Då jag byggde om denna passade jag på att göra ett par andra förbättringar som:
- Lysdiod på styrkortet, så att man kan se dess status även om man inte har ett termostatvred
- Tryckknapp på kortet för att förenkla när man vill ”gifta” denna enhet med en centralenhet (SeaSmart hub)
- Temperaturgivare på kortet, så att man även kan mäta temperaturen vid kompressorn, för bättre reglering och felkontroll
- Matingen tas från den stabiliserade ocg strömbegränsade matningen som finns på kompressorn, därmed behövs ingen säkring.
Nästa steg
Både generation 1 och 2 har möjlighet att kommunicera via ett entrådsprotokoll. Tanken med detta har hela tiden varit att kunna styra och monitorera enheter trådlöst och på distans. Så i FridgeControll fallet så innebär det att man inte behöver något termostatvred längre utan att man via mobil, dator eller hemsida anger vilken temperatur man önskar.
Detta öppnar upp för nya funktioner som:
- Proletarisering efter egna önskemål, vilka spänningsnivåer som man önskar funktion efter
- Nedladdning av ny programvara, om jag nu rent hypotetiskt skulle kunna göra fel 🙂
- Boost funktion, beordra kylen att kyla ner sig X grader i Y timmar. Bra när man går för att handla i gästhamnen och skall fylla frysen med ”varma” varor.
- Kylen kan få reda på tid och kan därmed agera i natt, resp. dagmod, där den går tystare på natten
- Man kan diagnostisera kylen och visa dess verkningsgrad
SeaSmart hub
Denna ligger någonstans mellan idér, skisser på datorn och lite prototypkort på skrivbordet. Detta är ett ”nav” i systemet som skall ha en mycket strömsnål WiFi modul med möjlighet att kommunicera med det entrådsprotokoll som FridgeControl:ern har. Tankarna med denna är att dessutom ha möjlighet till att:
- Kommunicera med flera ”entrådsbussar”, om man tex. vill ha en som är aktiv när man är i båten och en annan som alltid kan vara aktiv.
- Agera WiFi till NMEA 0183 gateway, dessa säljs som egna gateways idag, men nu kan jag kombinera båda i en. Tanken är att kunna ha 2 st, tex. en till GPS/Plotter och en till AIS
- Ha ett minneskort som möjliggör lagring av statistik, mätdata, eller varför inte möjlighet till en ”loggbok” som kan lagra positioner, tider, hastigheter, vinddata, väder etc.
- Aktivering/deaktivering av router. En utgång som gör det möjligt att tex. periodisk ( en gång i halvtimmen) aktivera en 3G/4/G router för att kommunicera med omvärlden när man inte är i båten.
Enheter som kan anslutas
Det finns många idéer på vilka typer av enhet som kan anslutas till dessa entrådsbussar. Men den första tänkta är en batterimonitor som monteras på negativa polen på batteribanken. Detta skulle ge möjligheter till:
- Få en mycket bättre batterimonitor än vad som finns för båtar idag, direkt i mobilen
- Få ett ”riktigt” användargränssnitt som man kan kolla på i mobil, tablet eller dator.
- Temperaturövervakning av batterier, det är inte helt ovanligt med överhettade batterier idag och tom. brand.
- Fjärrövervakning av batterier
- Mail eller SMS notifiering
För FridgeControls räkning så kan man effektivisera ytterligare då man har exakt kontroll på batteristatus och hälsa, samt aktuella strömmar. Ett blybatteri sägs ha en verkningsgrad på i bästa fall 85%. Så om man kan optimera så att kompressorn kör när man verkligen har tillförsel av energi till batteri via tex. solpanel, vindgenerator, generator eller landström så sparar man ytterligare energi.
2016/03/28 @ 21:47
Jösses, coola projekt du håller på med! Önskar jag fattade mer vad du gör….
/Tobias
2016/03/29 @ 09:19
Tobias,
När vi nu ”är mellan båtar” så får man ha sådana här projekt.
Suger lite när de första fina vårhelgerna kommer och man skulle vilja ut och segla.
Och att missa Bohusracet i år kommer kännas tungt.
Men vi får ta igen detta till nästa säsong
/Fredrik
2016/03/29 @ 21:38
Öh, har jag missat något? Har du/ni sålt båten?
Ni har köpt en Diva istället, visst är det så?
/T
2016/03/30 @ 06:49
Jo, vi tog beslutet i somras och sålde i Augusti med målet att skaffa en mindre(~10m) och snabbare båt.
Planen är dock att stå över i år, för att fokusera på lite husprojekt (Attefallshus).
Sedan är tanken att vi skall segla i Kroatien i September, då jag fyller 50 i år.
Det är faktiskt ganska roligt och spännande att drömma om vad man vill ha och att kolla marknaden på objekt, även om jag vet att det kommer svida en del oxå.
2016/03/31 @ 19:22
aha, på så vis, det kommer en Diva 33 inom kort…
2016/12/04 @ 20:23
Hej!
Finns det någon möjlighet att köpa en kontroller av dig? Verkar vara en riktigt bra lösning du har fått till…
Mvh Otto
2019/04/18 @ 20:18
Hej Frederik
Jeg har en Bavaria 32C fra 2010 og vores køleskab er nærmest en fryser. Der er flere fra den danske Bavarieklub som har anbefalet din løsning til køleskabe. Sælger du dem stadig, er de nemme at montere og er det rigtigt forstået, at du er ved at udvikle en version 2?
Mvh. Dannie
2019/08/08 @ 06:51
Hej Dannie,
Ursäkta sent svar. Jag bruka bygga ett antal system varje vinter. Så jag kan fortfarande leverera om ni önskar.
Jag drivs alltid av förbättringar, så det finns nog idéer om en version 3.0, men kanske inte tiden att hinna göra det.
/Fredrik
2019/08/08 @ 18:43
Hej!
Tänkte bara säga att kontrollern jag köpte av dig fortfarande fungerar alldeles utmärkt 🙂
Mvh Otto